Начин на пропуск, задвижване и контрол
При триподната конструкция посетителят застава по средата между двата метални ограничителя, докато третият е вертикално насочен надолу, и изчаква пропуск, индикиран чрез звуков сигнал. След получаването му лицето избутва напред лостът пред себе си и влиза в съответният обект. Поединичното преминаване обаче не забавя скоростта на движение на човекопотокът – най-усъвършенстваните модели надвишават темпото от 50 души/мин.
Триподите са сред устройствата с най-широко приложение за контролиране на неоторизирани човекопотоци, което винаги изисква повишен мониторинг и контрол върху зоната. Звуковата и светлинна сигнална система е изключителен помощник за бърза реакция, тъй като капацитетът на наблюдение на физическа охрана е допълнен с безкомпромисната интерфейсна идентификация, която не допуска пропуски.
Фактори, определящи цената на трипод
Площта, заета от турникет, е правопропорционална на сигурността на входната зона. Масивният ограничител осуетява опитите за физическо преодоляване, което е основен фактор при ценоообразуването. Моделът статив с капак и П-образната конструкция-пътека например са на доста по-висока стойност от стенните турникети, чийто корпус не осъществява контакт с подовата настилка и оставя доста незаето пространство, което може да се преодолее без пропуск.
Материал и повърхностно покритие
Материалът на корпуса е друга основна характеристика, която определя цената. Триподната конструкция винаги се проектира с корпус, адаптируем за функционалност за външен монтаж, и поради тази причина, най-често подбирана суровина за изработката му е неръждаема стомана (инокс) AISI (American Iron and Steel Institute) с различен клас, определящ устойчивостта й. Класовете нарастват според процентът хром, съдържащ се в стоманата, като AISI 430 се класира като най-ковка и същевременно здрава версия, използвана за индустриални цели.
Боя или лак, също устойчиви срещу пръски вода, придават красивият гланциран вид на корпусът. Сертификат с различен рейтинг против увреждане от вода и едри прахови частици, неуязвим на олющване. IP44 е определен за минималният рейтинг, допускащ инсталация в открити пространства. Двете цифри означават защита срещу частици с размер над 1 мм. (дребни предмети) и пръски вода от няколко посоки.
Разбира се, триподът с IP66 сертификат (пълна защита от прах и интензивни водни струи под високо налягане), е оптимален вариант за открити площи. Той е напълно функционален целогодишно, климатичните промени не забавят скоростта му на движение и обикновено работи при огромни температурни амплитуди – -30 °C – +60 °C/-25°C – +70°C.
Автоматизирани процеси, датчици и идентификационна система
Автоматизацията на процесите в трипод осигурява манипулация чрез предварително програмиране, чийто параметри могат да се променят според необходимостите на обектът. Вграден двигател задвижва всички механични компоненти, които са предпазени срещу прегряване и натоварване чрез защитни сензори.
Антипаник функцията осигурява автоматично падане на лостовете при спиране на електрозахранването и необходимост от евакуация. Автоматично заключване след преминаване, броячи на лицата, преминали през турникетът, светлинен/звуков индикатор и бутон EXIT са други добавени опции, които липсват в старият механичен вариант.
Стойността на съоръжението се повишава активно и от инсталираното четящо устройство за комуникация с идентификатор, което го превръща в устройство за наблюдение на оторизирани посетители. Триподът позволява вграждане на универсални видове четци, включително за безконтактни/контактни чипове, PIN пароли и всякакъв тип биометрични данни.