Тези устройства прецизно зонират територията за паркиране, отделяйки периметър за всяко превозно средство. Те принадлежат към категорията допълнителни приспособления за предотвратяване на произволно паркиране на неоторизирани превозни средства, в което означенията върху асфалтът често не демонстрират достатъчна ефективност.
Видове, конструкция и функции
Модерните антипаркинг ограничители са съоръжения от солиден материал, независимо от размерът и формата си, сред които се срещат множество разновидности. Те са изработени от гъвкава вулканизирана гума, дебелостенни метални профили с устойчиво поцинковано покритие, и от бетон, проектирани, за да устоят на значителна тежест със силна скорост.
Устройствата за обособяване на паркомясто за автомобил са с по-скромен размер от компонентите, предназначени за паркозоните пред учреждения и сгради с обществена значимост, или от тези за паркинги за тежкотоварни превозни средства. Последните се отличават с масивна структура и значителна височина на издигане – 3-6 м.
Тя възпрепятства ефективно достъпът на всеки вид транспортна машина, включително тежкотоварен камион с тегло до 10 тона при скорост до 100 км/ч. Параметрите им позволяват поемане функцията на основен ограничителен елемент, без необходимост от поддържащи компоненти.
Подвижни и неподвижни ограничители
За маркиране на автомобилни паркинги и траектория на пешеходни градски зони, се използват устройства с по-компактни размери и капацитет на съпротивление около 2000-5000 кг. Сред разновидностите на този тип ограничители се срещат високи метални скоби, стопери и колчета, чиято основна функция наподобява тази на мини бариера – цикъл издигане: спускане за определено време, необходимо за преминаване на автомобилът.
При подвижните антипаркинг устройства е особено важен параметърът скорост на изправяне. Повечето от тях са оборудвани и със звукови и светлинни индикатори, които сигнализират за текущият работен режим. Като най-ефективни се предпочитат монтираните в асфалт модели. Те се вкопават с помощта на крепежни елементи директно в земята или върху метална база, като подвижните скоби и стопери обикновено се заключват с катинар.
Металните ограничители са оцветени в ярки сигнални окраски с – оранжево, червено, жълто, бяло, сиво, по често в комбинация от две разцветки. Използва се полимерни лакови бои, привличащи и отразяващи светлината, които са устойчиви на UV лъчи, вода и температурни амплитуди. За сигнализираща цел е предвидено и вградено LED осветление, осветяващо периметър в нощни условия или при ограничена видимост.
Неподвижните ограничителни компоненти се разполагат изключително често и по градските улици и обществени зони за отдих. Сред тях се разграничават колчета от метал, но и по-солидните и масивни бетонови изделия – сфери и “шапки“ с различен диаметър и височина. Те са с вкопан монтаж, а материалът е устойчив на всеки тип механични и атмосферни въздействия, и не предпазват превозните средства от нараняване, за разлика от металните скоби и особено гумираните стопери-бордюри.